Od dłuższego czasu chciałam się z Wami podzielić kolejną lekcją wyciągniętą z Treningu Umiejętności DBT. Ten post zaistniał na moim Instagramie we wrześniu 2020, ale jakoś mi umknął i do tej pory nie przeniosłam go na blog. Do teraz.
Co to jest schemat DEAR MAN?
Tym razem na tapet wzięłam moduł Skuteczności Interpersonalnej i schemat o uroczo brzmiącym skrócie DEAR MAN. Warto z niego skorzystać, jeżeli zależy Wam na osiągnięciu konkretnego celu w relacji z inną osobą. Ja przetestowałam kilka razy i może miałam szczęście, a może… to naprawdę działa? Poniżej propozycje wypowiedzi w ramach hipotetycznej sytuacji, w której wkurza Was partner zostawiający na podłodze swoje brudne skarpety 😂
Describe (Opisz sytuację): Mówiłeś, że będziesz wyrzucał zużyte skarpety do kosza na brudy, a znów leżą na podłodze.
Express feelings (Wyraź uczucia i opinie): Kiedy tak robisz – denerwuję się, bo czuję się lekceważona. Nie lubię bałaganu.
Assert wishes (Stanowczo wyraź pragnienia ): Chcę, żebyś zaczął wrzucać brudne skarpetki do kosza na brudy, zamiast zostawiać na podłodze.
Reinforce (Wzmocnij): Będę wtedy zadowolona, bo poczuję, że szanujesz moje potrzeby.
Mindful (Uważnie): [Bądź świadomy celów. Nie reaguj na ataki. Nie zmieniaj tematu.]
Appear confident (Bądź pewny siebie)
Negotiate (Negocjuj): Może nakleję Ci karteczki z przypomnieniem?
Dajcie znać czy spróbujecie poćwiczyć w tym tygodniu i sprawdzić czy to działa. Ja za pierwszym razem poszłam negocjować z Mieszkiem ze ściągą w kieszeni. Jego reakcje były pełne irytacji i złorzeczył coś pod nosem tak, że nie zauważył nawet, że posiłkuję się kartką. Ale wiecie co? Cel osiągnęłam 😉 PS. Dobrze, że TO było dawno i Mieszko nawet nie będzie pamiętał o co chodziło. Aaa… sytuacja nie dotyczyła brudnych skarpet, jakby co 😅
Źródło: M.M. Linehan „Terapia Dialektyczno-behawioralna. Trening umiejętności.”